Zdjęcie na legitymację studencką muszą dostarczyć do dziekanatu lub sekretariatu swojej wyższej uczelni wszystkie osoby, które chciałyby studiować na danym kierunku. Fotografia dołączana jest do dokumentów osobowych kandydata na żaka. Jakie wymogi powinno spełniać każde zdjęcie legitymacyjne?

Podstawowe wymogi dla zdjęć do legitymacji studenckiej

Fotografia do legitymacji studenckiej powinna spełniać podobne warunki, jak zdjęcie do dowodu osobistego. Musi być kolorowa, wyraźna, aktualna i przedstawiać dokładnie twarz od frontu. Fotograf powinien wykonać zdjęcie biometryczne, en face, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy.

Wymiary takiego zdjęcia to 45 x 35 mm. Kandydat na studenta składa zwykle z kompletem dokumentów na uczelnię tylko 1 zdjęcie w wersji papierowej. Powinno być zrobione na jednolitym tle, a osoba widoczna na nim, nie może nosić ubioru trudno odróżnialnego od tła. Na zdjęciu nie powinno być żadnych innych osób lub obiektów.

Zdjęcie można zrobić na miejscu

Kraków jest jednym z najważniejszych ośrodków studenckich w Polsce. Istnieje tu wiele wyższych uczelni o wielowiekowej renomie, czego najlepszym przykładem jest Uniwersytet Jagielloński. Wszyscy młodzi ludzie, którzy przyjeżdżają do Krakowa składać dokumenty na studia na uczelnie publiczne lub niepubliczne, mogą zrobić od razu zdjęcia do legitymacji studenckiej w stacjonarnych studiach fotograficznych. Ile kosztują zdjęcia do legitymacji? Na przykład zakład Pixel Plus w ciągu 5 minut, tuż po wykonaniu sesji zdjęciowej, wyda komplet zdjęć klientowi w cenie 14,99 zł, a jeśli zdjęcia będą odebrane następnego dnia — cena zostanie obniżona do 9,99 zł.

W Pixel Plus w cenie usługi fotograficznej mieści się wykonanie kilku ujęć klienta przez profesjonalnego fotografa, z wykorzystaniem aparatu cyfrowego. Zdjęcia od razu można przenieść na dysk komputera i dokonać ich retuszu. Taka usługa nie jest dodatkowo płatna. Finalnie klient otrzymuje komplet — 4 fotografii do legitymacji studenckiej, choć mogą one posłużyć także np. do wyrobienia dowodu osobistego.