Wiza amerykańska jest niezbędna dla każdej osoby wybierającej się do Stanów Zjednoczonych. Ile kosztuje wiza do USA oraz ile zdjęć do wizy amerykańskiej jest potrzebnych do dokumentacji? Jakie wymogi powinny one spełniać?

Wiza amerykańska — zdjęcie obowiązkowe

Zdjęcie do wizy amerykańskiej powinno być wykonane w ciągu ostatnich sześciu miesięcy i przedstawiać jak najbardziej aktualny wizerunek danej osoby. Co istotne, wymiary, jakim powinna odpowiadać fotografia do wizy do Stanów, są zupełnie odmienne od wytycznych dla zdjęć do dowodu osobistego, prawa jazdy czy paszportu. Potrzebne jest zdjęcie kwadratowe o wymiarach 50 mm na 50 mm (czyli o boku 2 cale) z wizerunkiem twarzy osoby starającej się o wizę po środku. Wymiary głowy od czubka do podbródka muszą mieścić się w przedziale od 25 do 35 mm, a oczy mają znajdować się na wysokości od 28 do 35 mm, licząc od dolnej krawędzi zdjęcia.

Wiza amerykańska musi zawierać zdjęcie kolorowe na białym lub jasnym, jednolitym tle. Jeśli nie będzie ono spełniało takich warunków, wniosek o wizę może zostać odrzucony. Osoba widoczna na zdjęciu powinna być przedstawiona od frontu, a jej twarz musi zajmować 50 proc. powierzchni fotografii, obejmując przy tym głowę od czubka do brody, z widoczną linią włosów po bokach twarzy. Nie można się fotografować do wizy w okularach (wymóg od 1 listopada 2016 roku). Za to istnieje możliwość wykonania poprawnego zdjęcia do wizy w nakryciu głowy, o ile twarz danej osoby pozostaje całkowicie widoczna.

Koszt wizy i zdjęć

W zależności od charakteru wyjazdu do USA, wiza do Stanów może pociągać za sobą inną opłatę wizową. W większości przypadków za wizę płaci się 160 dolarów (m.in. wiza tranzytowa, służbowa czy turystyczna oraz dla studentów). O 30 dolarów więcej zapłacą za wizę sportowcy, artyści i wykonawcy estradowi czy pracownicy instytucji religijnych, a 265 dolarów narzeczony lub narzeczona obywatela Stanów Zjednoczonych. Do wniosku wizowego prócz potwierdzenia opłaty wizowej, dołączyć trzeba 2 fotografie. Kraków jest jednym z miast, w którym bez problemu wykonamy odpowiednie zdjęcia do wizy, np. w studiu Pixel Plus.