Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych na zlecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowała nowe wzory paszportów, a co za tym idzie także wymogów, jakie muszą spełniać zdjęcia paszportowe, czyli zdjęcia do polskiego paszportu.

Wymiary i ogólne zasady wykonywania zdjęć paszportowych

Zdjęcie paszportowe powinno mieć wymiary 45 mm wysokości i 35 mm szerokości. Oczy fotografowanej osoby muszą się znaleźć na wysokości 20-30 mm od krawędzi dolnej zdjęcia, a głowa na zdjęciu powinna zajmować od 31-do 36 mm, liczone od granicy górnej czoła do brody. Nowe zdjęcia paszportowe biometryczne, wykonywane w 2019 roku muszą mieć nie tylko odpowiednie wymiary, ale i spełniać i inne, ważne wymogi, jakie stawiane są przed fotografią paszportową.

Obraz na zdjęciu powinien pokazywać całą głowę, górną część szyi, zaś prawa i lewa część twarzy muszą być dobrze widoczne i tak samo oświetlone.  Głowa ma pokazywać front osoby fotografowanej, patrzącej wprost w obiektyw aparatu. Nie można być ani uśmiechniętym, ani otwierać usta. Zdjęcie musi ukazywać daną osobę z naturalnym wyrazem twarzy, z otwartymi oczami.  Oczy nie mogą być przy tym nawet częściowo zakryte przez włosy lub okulary.

W przypadku fotografowania dzieci do 11. roku życia, dolna granica zdjęcia może być przesunięta do 15 mm, ale za każdym razem twarz musi znajdować się w osi pionowej zdjęcia.

Wytyczne dla fotografa

Niezależnie od tego, czy robimy zdjęcie w zakładzie fotograficznym do paszportu, czy też samodzielnie w domu i wysyłamy je np. do Pixel Plus, który wydrukuje dwa komplety zdjęć w studiu w Krakowie, fotografia ma być wykonana na jednolitym, jasnym lub białym tle, pozbawionym cieni i elementów ozdobnych. Zdjęcie musi pokazywać tylko osobę fotografowaną, co oznacza, że żadne inne przedmioty lub osoby nie mogą być widoczne. Twarz we wszystkich obszarach zdjęcia powinna być odwzorowana ostro i odpowiednio kontrastowa. Podobnie kwestia ta wygląda z oświetleniem — należy unikać refleksów, odblasków, cieni na twarzy oraz efektu czerwonych oczu. Jest to szczególnie ważne w przypadku fotografowania osób w okularach, ponieważ szkło może powodować refleksy.

Zdjęcie powinny być wykonane na papierze wysokiej jakości o dużej rozdzielczości. Musi być neutralne kolorystycznie i odwzorowywać naturalny kolor skóry.

Cennik studia fotograficznego, które robi zdjęcia paszportowe, zwykle podawany jest w odniesieniu do kompletu 4 zdjęć paszportowych. Cena kompletu zdjęć zależy od indywidualnych ustaleń zakładu fotograficznego. Można wykonać je w cenie np. 14,99 zł za komplet, w ciągu 5 minut, albo za 9,99 zł z odbiorem na drugi dzień w studio Pixel Plus w Krakowie. Ile zdjęć potrzebnych jest do wyrobienia paszportu? Wystarczy jedna fotografia.