Dyplom ukończenia studiów wyższych wieńczy kilka lat nauki na uczelni. Jest zarazem pamiątką, jak i potwierdzeniem zdobycia przez absolwenta danego tytułu naukowego lub zawodowego (w przypadku licencjata). Ważne miejsce w dyplomie zajmuje fotografia. Jakie wymogi powinno spełniać zdjęcie do dyplomu licencjackiego czy zdjęcie do dyplomu inżynierskiego lub magisterskiego?

Wymagania formalne

Zdjęcie do pracy dyplomowej, które później jest umieszczane w dyplomie, powinno mieć wymiary 45×65 mm. Fotografia może być czarno-biała lub kolorowa, w zależności od indywidualnych warunków określanych przez uczelnię wyższą. Zdjęcie do dyplomu powinno być aktualne, dlatego najlepiej je wykonać w ciągu sześciu ostatnich miesięcy liczonych do chwili uzyskania dokumentu.

Ważne jest, aby fotografia przedstawiała osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami w sposób naturalny, ale formalny. Zdjęcie wykonuje się na białym lub jasnym, jednolitym tle. Musi ukazywać głowę w pozycji lewego półprofilu z widocznym lewym uchem. Powinna zostać zachowana zasada równomiernego oświetlenia twarzy. Student musi ubrać się na sesję zdjęciową w strój galowy, choć tylko górna jego część będzie widoczna na fotografii.

Gdzie zrobić zdjęcia?

Aby mieć pewność, że dyplom magisterski będzie opatrzony odpowiednim, profesjonalnym zdjęciem naszej twarzy, powinniśmy zwrócić się o pomoc do profesjonalnego fotografa. W takim mieście, jak Kraków warto wybrać się np. do Pixel Plus, gdzie nawet w ciągu 5 minut otrzymamy odpowiednie zdjęcie. Komplet 4 zdjęć do dyplomu kosztuje 14,99 zł, a jeśli nie muszą one być robione na miejscu i student decyduje się na ich odebranie następnego dnia, cena zostaje obniżona do 9,99 zł. Ile zdjęć jest potrzebnych do dyplomu? Zwykle 4, choć wszystko zależy od ustaleń uczelni, która wydaje dyplom.